Jodhpur, Rajasthan
GST No. 08AAACW1949F1ZA
Call 07942565518 69% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Power (Wattage) | 5W |
| Wattage | 5W |
| Type | Handheld Torch |
| Body Material | ABS/Plastic |
| Material | Plastic |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Lighting Color | Cool White |
| Light Features | Blinker/SOS, Side Light, USB Charging |
| Brand Name | RISING |
| Beam Distance | Up to 1000m |
| Number of Modes | 4+ Modes |
| Warranty | 6 Months |
| Charging Time | 5-8 Hours |
| Country of Origin | Made in India |
| MODEL | THUNDER GOLD |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Torch Type | Rechargeable |
| Wattage | 1W |
| Light Output | 100 to 200 lm |
| Battery Capacity | 1200mAh |
| Material | Plastic |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Body Material | ABS Plastic |
| Led Type | Power LED |
| Lighting Color | Cool White |
| Beam Range | 100 to 200 m |
| Charging Source | USB |
| Warranty | 6 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details