Jodhpur, Rajasthan
GST No. 08AAACW1949F1ZA
Call 07942565518 69% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Light Output | 500 lm |
| Backup Time | 6 hr |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Usage/Application | Home |
| Lighting Type | LED |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Body Material | ABS Plastic |
| Brand | RISING |
| Model Name/Number | JYOTI SOLAR |
| Charging Method | Solar, Solar and USB |
| Lighting Mode | 3 Mode |
| Color | YELLOW |
| Application | Rural Home, Camping, Emergency, Shop, Home Lighting, Study Light |
| Color Temperature | Cool White |
| Material | ABS |
| Number Of Led | 50 |
| Battery | 2000 mAh |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 5W |
| Solar Panel Power | 3 W |
View Complete details