Jodhpur, Rajasthan
GST No. 08AAACW1949F1ZA
Call 07942565518 69% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Emergency Light Type | LED Lantern |
| Wattage | 5W |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Material | ABS |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Back Up | 5 Hours |
| Warranty | 6 Months |
| Light Color | Cool White |
| Body Material | ABS Plastic |
| Mounting Type | Table Top |
| Model Number | JYOTI PLUS |
| Additional Features | Overcharge Protection, Deep Discharge Protection, Charging Indicator, Dimmable |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Our Lanterns are used for various activities such as Camping, household chores, Studying, hiking, emergency preparedness, power outages, etc. It can provide a reliable source of light in situations where electricity may not be available or when it is necessary to conserve battery power.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Form Factor | Portable |
| Backup Time | 8 hr |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Brand | RISING |
| Material | ABS |
| Operation Mode | switch |
| Power Source | Battery |
| Mounting Type | Table Top |
| Charging Time | 3-4 Hrs |
| Lighting Color | White |
| Capacity | 2000 mAh |
| Lighting Type | LED |
| Features | Charge Indicator, Overcharge Prot, Test Switch |
| Wattage | 5 W |
| Color | YELLOW |
| Rechargable Battery | YES |
| Over Discharge Protection | YES |
| Over Charge Protection | YES |
| Number of LEDs | 50 |
| Warranty | 6 Months |
| Body Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details