Jodhpur, Rajasthan
GST No. 08AAACW1949F1ZA
Call 07942565518 66% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Torch Type | Search light |
| LED Power | 5 W |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Color | RED |
| Battery Type | Li ion |
| Charging Option | Solar USB, Solar |
| Brand | RISING |
| Body Material | ABS |
| Usage/Application | SOLAR TORCH |
| Power | 5W |
| Lighting Modes | High low |
| Material | ABS PLASTIC |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Torch Type | Solar Rechargeable |
| Wattage | 10 W |
| Light Output | Above 500 lm |
| Battery Capacity | 8000mAh |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Solar Panel Power | 5.5W |
| Beam Range | Above 500 m |
| Capacity | 8000mAh |
| Brand | RISING |
| Lighting Color | Cool White |
| Backup Time | 5 to 10 hr |
| Charging Source | Solar, USB |
| Water Resistance | Water Resistant |
| Working Modes | High, Low, Flashing |
| Rechargeable | YES |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | ABS |
| Body Material | Plastic |
View Complete details