Jodhpur, Rajasthan
GST No. 08AAACW1949F1ZA
Call 07942565518 66% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Headlamp Type | Single LED |
| Power | 5 W |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Light Output | 500 lm |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Light Color | Cool White |
| Lighting Color | White |
| Beam Distance | 500m |
| Strap Type | Adjustable Strap |
| Brand | RISING |
| Working Modes | High Low Flash |
| Usage/Application | Farming, Running, Camping, Industries, Cycling |
| Tilt Adjustment | Multi Angle |
| Battery Included | Yes |
| Body Color | Black |
| Lighting Type | LED |
| Capacity | 2000 mAh |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Plastic |
| Material | ABS |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Headlamp Type | Mining Headlamp |
| Power | 3 W |
| Lighting Type | LED |
| Light Output | 300 lm |
| Power Source | LI-ION BATTERY |
| Beam Distance | Medium Range |
| Body Material | ABS PLASTIC |
| Strap Type | Adjustable Strap |
| Working Modes | High Low Strobe |
| Model Name/Number | FALCON |
| Tilt Adjustment | Up Down Adjustable |
| Battery Included | Yes |
| Body Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Lighting Type | LED |
| Beam Distance | Medium Range |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 3 W |
| Battery Type | Rechargeable Li-ion |
| Battery Capacity | 1200mAh |
| Charging Port | Type-C Port |
View Complete details